Design, non-fiction, mindfulness czyli książki na lato

Latem zawsze jest więcej okazji do sięgnięcia po książkę. Ostatnie miesiące były dość intensywne dla mojego samorozwoju i planowania podróży, dlatego pomyślałam, że podzielę się z Wami moimi propozycjami. W poniższych rekomendacjach znajdziecie pozycje dotyczące użytecznego designu i uzależniających produktów cyfrowych, kreatywności w życiu i biznesie, reportaże/powieści na temat Indii oraz garść książek o medytacji i motywacji. Enjoy!

DESIGN | PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

“The Design of everyday things” Don Norman

Każdy z nas choć raz w życiu doświadczył frustracji w kontakcie z przedmiotem, który nie był intuicyjny w użyciu i trzeba było zgadywać jak właściwie należy nim się posługiwać. Czy jest to wina użytkownika, który nie jest wystarczająco bystry, żeby zorientować się w interfejsie przedmiotu czy może wina leży po stronie producenta, który zatracił się w liczbie super funkcji, a niekoniecznie użyteczności?

Don Norman, doktor kognitywistyki (nauki skupiającej w sobie wiele dziedzin: psychologii poznawczej, neurobiologii, filozofii umysłu, sztucznej inteligencji,lingwistyki oraz logiki i fizyki) w przystępny sposób tłumaczy fundamentalne zasady użytecznego design’u biorąc pod lupę przedmioty codziennego użytku takie jak czajnik, drzwi czy nawet szklanka. Literatura merytoryczna, ale lekka w odbiorze dzięki poczuciu humoru autora.

design

“Skuszeni. Jak tworzyć produkty kształtujące nawyki konsumenckie” Nir Eyal

Era smatfonów doprowadziła do tego, że codziennie sięgamy po aplikacje często nie uświadamiając sobie jak bardzo zawładnęły one naszym czasem wolnym i umysłem. Facebook, Instagram, Pinterest – jak często w ciągu dnia sprawdzamy statusy, ładujemy zdjęcia? Czy kolejne powiadomienie nie powoduje w nas tego małego przypływu adrenaliny? Autor zręcznie tłumaczy w jaki sposób funkcjonuje nasz umysł i jakie składowe powinien mieć produkt, żeby wyrobić w nas regularny nawyk korzystania z niego jak najczęściej.

skuszezni

“InsightOut: Get ideas out of your head and and into the World” Tina Seelig

Autorka to wykładowca Uniwersytetu Stanforda i orędowniczka szerzenia kreatywności w biznesie i życiu. Ta książka powstała na podstawie wieloletnich materiałów z kursu wykładanego na uniwersytecie. Jest to przewodnik, który powoli wprowadza nas w kuluary siły wyobraźni, kreatywności, innowacji i przedsiębiorczości pokazując jak te dziedziny wzajemnie wpływają na siebie i w jaki sposób powinniśmy z nich korzystać, aby w pełni rozwinąć w sobie przedsiębiorczy pierwiastek. Książka serwuje nam ćwiczenia i zadania ułatwiające wdrożenie przedstawionych teorii oraz przykłady z przedsiębiorczego życia autorki, które na pewno barwnie uzupełniają teorię.

isightout

 

NON-FICTION | POWIEŚCI

“Shantaram” Gregory David Roberts

„Shantaram” znaczy „boży pokój”. To imię nadali bohaterowi książki jego hinduscy przyjaciele, zamykając w nim całą historię opowiedzianą w tej książce: historię odnalezienia prawdy o sobie w Indiach. Książka łączy w sobie literaturę fiction i zarazem non-fiction, ponieważ główny bohater, Australijczyk napisał ją w oparciu o gromadzone latami notatki ze swoich przygód w Indiach. Aż trudno uwierzyć, że historia zdarzyła się naprawdę: zbieg z australijskiego więzienia postanawia zacząć życie od zera w Indiach, zamieszkuje w największych slumsach Annawadi w Bombaju ze strachu przed deportacją i wchodzi w światek przestępczego podziemia. Ciemne interesy, handel narkotykami i bronią, fałszerstwa, przemyt, gangsterskie porachunki – a zarazem romantyczna miłość, głębokie przyjaźnie, poszukiwanie mentora, poznawanie filozofii Wschodu. Książka, która na długo z Tobą zostanie, a przy okazji pozwoli Ci poznać nieznaną dotąd twarz Indii.

shantaram

“Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju” Katherine Boo

Katherine Boo to laureatka Pulitzera, a jej książka została nagrodzona także nagrodą National Book Award 2012. Autorka spędziła trzy lata żyjąc w najbiedniejszej dzielnicy slumsów w Bombaju starając się poznać losy mieszkańców i dać im głos w wypowiedzeniu się na temat tego jak żyją, czego się obawiają, o czym marzą. Zawsze piękne to treść billboardu reklamującego włoskie kafle, który widniał na kamiennej ścianie odgradzającej slumsy od międzynarodowego lotniska i bogatej dzielnicy luksusowych hoteli.

Annawadi to życie Abdula, Aszy, Mandżu, Kalu i wielu innych bohaterów przejmującej książki Katherine Boo, którzy zgodzili się opowiedzieć jej o swojej codzienności, lękach, radościach i marzeniach. To świat małoletnich śmieciarzy, złodziei, ale i kobiet, które próbują wybić się na niezależność albo po prostu starają się wiązać koniec z końcem.

zawsze-piekne-zycie-smierc-i-nadzieja-w-slumsach-bombaju-w-iext35311550

 

MINDFULNESS | MOTYWACJA

“Mindfulness. Trening uważności” Mark Williams, Danny Penman

Mindfulness to metoda treningu umysłowego, który pozwala uzyskać większą kontrolę nad przepływem myśli i kotłujących się emocji w stresującym i mocno zabieganym świecie. Pozwala na wypracowanie postawy, która zapewnia spokojne i bardziej harmonijne życie w zgodzie ze sobą.

Książka oferuje ośmiotygodniowy program nawiązujący do terapii poznawczej opartej na treningu uważności (MBCT) wykorzystywanej z sukcesami m.in. w leczeniu depresji czy zespołu lęku uogólnionego. Obfituje w teorię dotyczącą podstaw psychologii i mechanizmów funkcjonowania umysłu, świadectwa uczestników kursu, praktyczne ćwiczenia do wdrożenia w życiu codziennym i nagrania medytacji. Książka zmieniająca perspektywę i odświeżająca głowę. Must-read dla każdego!

mindfulness-trening-uwaznosci-cd-w-iext43257779

“The heart to start: Win the inner war and let your art shine” David Kadavy

Jest to książka, którą pochłania się w dwa dni! Autor odpowiada na dręczące każdego pytania: co powstrzymuje Cię przed działaniem? Skąd można czerpać kreatywne pomysły warte realizacji? Dlaczego perfekcjonizm jest najgorszym wrogiem działania i zaczątkiem prokrastynacji? Dlaczego te wielkie pomysły rzadko dochodzą do realizacji?

David Kadavy przywołuje przykłady największych kreatorów historii od Picassa do Maya Angelou oraz swoją prywatną drogę od korpo-niewolnika do autora bestsellerów i freelancera żyjącego w Kolumbii. Idealna pozycja do zbudowania pokładów motywacji i rozpoczęcia projektu, który już od dawna chodzi Ci po głowie!

heart to start

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s