Umm Kulthum czyli jak egipska Edith Piaf skradła serce świata

Planeta Bliskiego Wschodu, Głos Egiptu, Czwarta Piramida egipska to tylko niektóre z tytułów jakie otrzymała podczas swojego barwnego życia jedna z najbardziej ukochanych egipskich piosenkarek lat 40 – Umm Kulthum. Zawładnęła sercami i duszą  arabskiej społeczności, ale też całego świata. Led Zeppelin, Bob Dylan, Bono byli pod mocnym wrażeniem wokalistki. Charles de Gaulle zwykł nazywać ją “Damą”. Prawdziwa ikona odegrała ogromną rolę w kształtowaniu egipskiej tożsamości narodowej w czasie okupacji brytyjskiej, była także częstym gościem na dworze królewskim Króla Faruka (plotki donoszą, że wujek króla oferował jej nawet małżeństwo), a następnie wspierała prezydenta Gamala Abdela Nassera. Pomimo konfliktu egipsko-izraelskiego o półwysep Synaj, pokochali ją też Izraelczycy, a w 2015r. jedna z ulic Jeruzalem przybrała jej imię. Sala koncertowa, w której występowała zawsze pękała w szwach. Słynęła z niepowtarzalnego, magicznego klimatu, który roztaczała wokół siebie. Jak nikt potrafiła oczarować publiczność nie tylko swoim głosem, ale przede wszystkim tym w jaki sposób żonglowała emocjami podczas każdego występu. Ciemne, szerokie okulary (co wynikało z postępującej wady wzroku) i jedwabna chusta trzymana w dłoni podczas występów to znaki rozpoznawalne artystki. Na jej pogrzeb w 1975r. przybyło ponad 4 miliony żałobników.

Dokładna data urodzenia artystki nie jest znana, ponieważ w tym czasie w Egipcie nie dokonywano rejestracji narodzin mieszkańców, ale szacuje się, że przyszła na świat w 1898 lub 1904 r. w ubogiej rodzinie imama w jednej z mniej znaczących wiosek kraju. Ojciec ledwo wiązał koniec z końcem, a na życie zarabiał śpiewając pieśni religijne na weselach. Umm już od najmłodszych lat wykazywała niezwykły talent muzyczny co nie mogło zostać niezauważone przez ojca muzyka. Dołączyła do rodzinnego biznesu i zaczęła występować w przebraniu chłopca jako, że w tamtych czasach nie było to typowe zajęcie dla dziewczynek, a ojciec chciał w ten sposób chronić córkę.

Umm rozkwitała muzycznie dzięki wsparciu coraz większej ilości postaci muzycznych  w jej życiu głównie śpiewając pieśni religijne. Jej największym marzeniem jednak była kariera w Kairze, który w tamtych czasach uchodził za centrum artystycznego światka i rozrywki. Rodzina długa wzbraniała się przed tą decyzją obawiając się tego jak odnajdą się w miejskiej rzeczywistości. Na szczęście w wieku 19 lat marzenie artystki w końcu się spełniło dzięki pomocy znanego piosenkarza Abu El-Ala Mohameda oraz kompozytora Zakaria Ahmeda. Niedługo potem na jej muzycznej drodze stanął poeta Ahmed Rami, który był autorem 140 z 300 napisanych dla niej utworów. To właśnie on stał się autorytetem i mentorem młodej artystki otwierając przed nią bogactwo literatury francuskiej, której została ogromną miłośniczką i orędowniczką.

Życie w mieście wymogła na wokalistce zmianę jej image’u, który mimo pięknego głosu był postrzegany jako staroświecki i wieśniacki. Pod okiem specjalistów studiowała muzykę i szlifowała swój głos. Jej utwory głównie traktowały o miłości i tęsknocie – temat przewodni, który bardziej przemawiał do miejskiej publiczności. Śpiewając na salonach arystokracji nabrała towarzyskiej ogłady i obycia, zdołała zbudować swój nowy styl. Na przełomie lat 20 udało jej się wyrobić status renomowanej artystki i nagrać pierwszą płytę co skończyło się też występami w teatrze i telewizji.

Umm-Kulthum performingSaudi-Tv-surprises-with-Oum-Kalthoum-concert-broadcast-for-the-first-time

Popularność artystki nie słabnie pomimo tylu lat, każdego roku sprzedawane jest milion płyt. Jej talent nie polegał jedynie na dużej rozpiętości skali muzycznej (od drugiej do ósmej oktawy), ale przede wszystkim magii jaką roztaczała na każdym z jej koncertów (który trwał od 3 do 6 godzin przy może 2-3 wykonanych utworach). Utwór mógł ciągnąć się kilkadziesiąt minut, gdzie artystka dzięki swojej niesamowitej skali wokalnej mogła w różny sposób interpretować muzycznie ten sam utwór pozostając w ciągłym kontakcie z publicznością.

Kulthum była niestrudzoną orędowniczką wielu ideii, w które głęboko wierzyła. Mocno angażowała się w sprawy polityczne próbując przeforsować swoje racje śpiewając. Bardzo często odgrywała rolę rzecznika społeczności artystycznej. Jako zwolenniczka pielęgnowania tradycji i kultury bliskowschodniej podczas swoich tournee za granicą była swego rodzaju ambasadorką swojego kraju, a wręcz jej wizyty były traktowane jako oficjalne przedstawicielstwo Egiptu. Lata 40 i 50 są postrzegane jako złote lata jej twórczości, w 1944r. król Faruk ukoronował ją jednym z największych przywilejów dostępnych w tamtym czasie wyłącznie dla cżłonków rodziny królewskiej czy polityków – Order of the Virtues.

Repertuar Gwiazdy Bliskiego Wschodu obfitował w styl od sentymentalnego, religijnego, aż do angażujących politycznie nacjonalistycznych utworów. Na przełomie I i II Wojny Światowej, w czasach Wielkiej Depresji lat 30 czy Egipskiej Rewolucji lat 50, Umm zyskała miano osobowości publicznej- religijnej patriotki oddanej ideii odzyskania niepodległości przez Egipt. Mocno wspierała rządy prezydenta  Gamala Abdala Nassera.

Problemy zdrowotne prześladowały ją przez większość jej życia. W latach 40 i 50 musiała ograniczyć swoje występy, ponieważ leczyła się u najlepszych lekarzy w Europie i Stanach Zjednoczonych. Głównie cierpiała na głęboką wadę wzroku i problemy z nerkami.

Wiadomość o jej śmierci 21 stycznia 1975r. wstrząsnęła całym światem. Na jej pogrzeb przybyło ponad 4 miliony żałobników, którzy wypełnili do cna ulice Kairu. w 2001r. rząd egipski otworzył w Kairze muzeum na jej cześć –Kawkab al-Sharq Museum.

Kulthum jest uznawana za jedną z największych artystek w historii Bliskiego Wschodu, a jej popularność pomimo tak wielu lat nie przemija. Słuchając tych starych czarno-białych nagrań nawet dzisiaj trudno pozostać obojętnym jej muzyce. Naładowane emocjami nuty i mocno poetyckie teksty oczarują każdego.

umm cartoon

Gorąco polecam wysłuchanie jej utworów:

2 thoughts on “Umm Kulthum czyli jak egipska Edith Piaf skradła serce świata

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s