#Pchli targ: Kulturowe smaczki – Egipt/Turcja/Portugalia

Podróże uczą. Poszerzają horyzonty. I to prawda. Ale często ta nauka obcej kultury jest jak kubeł zimnej wody, kiedy przekonujemy się, że właśnie popełniliśmy jakąś gafę lub niegrzeczność. Jak to mówią “better to be safe than sorry“, więc postanowiam przygotować dla Was krótką listę moich subiektywnych obserwacji z podróży na temat lokalnego savoir vivre. Chodźcie!

Egipt

Czas

Gdy umawiacie się na spotkanie z Egipcjaninem możecie na dobre pożegnać się z zegarkiem. Tutaj czas jest pojęciem względnym, więc bezpieczniej po prostu do godziny spotkania dodać sobie zapas czasu – bagatela godzinę. I nikogo nie dziwi fakt, że umawiając się na 20 już w głowie planujesz dotrzeć na 21!

Bakszysz

Nie raz podróżując spotkacie się z nadzwyczajnymi objawami serdeczności i chęcią pomocy tubylców. Czy to w toalecie, gdy zawsze znajdzie się pani, która ochoczo poda nam papier do wytarcia rąk, czy to przy pakowaniu bagaży do autokaru, czy szukając miejsca parkingowego zawsze znajdzie się dobra dusza, ktora wybawi nas znajdując nam idealne miejsce w cieniu. No właśnie, zwykły zbieg okoliczności czy coś za tym się kryje? Bakszysz to rodzaj napiwku czy raczej rodzaj jałmużny za symboliczną pomoc. Idea wywodzi się z Islamu, który nakazuje dzielić się częścią dochodów z najbiedniejszymi. Warto jednak mieć się na baczności, bo czasem turyści stają się łatwym łupem, kiedy to pod pretekstem bakszyszu niektórzy lokalski naciągają nas na większe kwoty.

Powitanie

Na początku miałam z tym ogromny problem. Niby błaha sprawa, ale może często wprowadzić w zażenowanie, gdy w głowie bijesz się z myślami – to ile tych całusów w policzek przy przywitaniu? 2? 4? (nigdy 1!). Z mojego doświadczenia 4 całusy zazwyczaj są pożądane przy przywitaniu się ze starszym towarzystwem, a wśród rówieśników panuje moda na 2 całusy. Oczywiście mowa o osobach tej samej płci. Nowopoznanym mężczyznom bezpieczniej podać rękę, żeby nie wysyłać niechcianych sygnałów.

Turcja

Dom

Wchodząc do tureckiego domu nie zapomnij ściągnąć przed wejściem butów! Jest to brane bardzo na poważnie i uhybienie tej czynności grozi posądzeniem o brak dobrych manier i szacunku dla gospodarza domu. Więc nie powinien Cię zdziwić fakt, że pod drzwiami każdego mieszkania piętrzy się stos butów. Tutaj życie toczy się wokół odwiedzin rodziny, przyjaciół, gości.

Przywitanie ze starszymi

Turecka społeczność mocno opiera się na hierarchii wieku i oddawaniu należytego szacunku osobom starszym (nawet tym nowopoznanym). Nie powinien Cię zaskoczyć więc fakt, że z najstarszą osoba w rodzinie/towarzystwie witamy się w pierwszej kolejności. Ba, nie jest to zwyczajne powitanie! Całujemy dłoń osoby i przystawiamy sobie ją do czoła. Jest to gest szacunku i dobrze świadczy o nas.

Śniadanie

Nigdy nie spodziewaj się przysłowiej kanapki na tureckim śniadaniu . Ta idea w ich świadomości zwyczajnie nie istnieje. Zazwyczaj na stole zastajesz zestaw półmisków, w których znajdują się pokrojone w kostkę ser biały/ żółty, oliwki, pomidory/ogórki, często jakiś arbuz i białe pieczywo na kształkt bagietki. Każdą z rzeczy konsumujesz osobno co raz zagryzając chlebem i popijając çay.

1441366896_soc

“Figa z makiem”

figa-z-makiem1.jpg

Ten gest  w Turcji jest niedopuszczalny! Jeśli Ci zależy na tym, żeby tym powierzchownie błahym gestem kogoś nie urazić i nie dostać przypadkowo w zęby to radzę go unikać. Dlaczego? Ot z prostego powodu: ma on dokładnie ten sam wydźwięk co środkowy palec 😉

Portugalia

Czipsy

Nie ważne co zamówisz. Może to być kanapka czy pełne danie obiadowe. Nigdy nie może zabraknąć tego elementu. Mowa uwaga o … czipsach! Nie raz dziwiłam się jak można dorzucić na talerz czipsy, gdy danie już samo w sobie ma ziemniaki czy frytki. Chyba kwestia smaku, a o gustach lepiej nie dyskutować!

Piwo

Ten temat może nas szczególnie dotknąć. Przywykliśmy do tego, że zamawiając piwo w barze spodziewamy się conajmniej kufla 0,5l, a w Portugalii można przeżyć małe rozczarowanie, bo dostajemy trunek w szklance (!) 0,2 l! To samo jest w sklepie. Piwo kupujemy w szklanych butelkach 200 ml lub całkiem dużych 1l. Oczywiście można trafić na butelkowy rozmiar 0,5, ale z jakiegoś powodu to właśnie ta wersja mini cieszy się dużą popularnością.

beer

Centralne ogrzewanie

Portugalia kojarzy nam się ze słonecznym latem i dobrą pogodą. Faktycznie sprawdza się ten scenariusz w okresie letnim, ale w zimie przy dużo niższej temperaturze i opadach może nie być już tak przyjemnie. Szczególnie wtedy, gdy w domu masz nieszczelne okna, a o centralnym ogrzewaniu możesz sobie tylko zamarzyć.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s