Złap mnie jeśli potrafisz

Ale za czym Ty właściwie tak gonisz?

– Bo wiesz, ja nieustannie za czymś tęsknię. Najgorsza jest właśnie ta tęsknota. Za czymś niewyjaśnionym, ale tak nieodparcie przyciągającaym, że nie można tego uczucia zlekceważyć. To poczucie niedopasowania i ciasnoty. Jakby otaczająca rzeczywistość uwierała i zarazem niczym czarna dziura starała się wciągnąć w swoją otchłań. Potrzebuję zmiany.

– Zmiany? Wiesz, że nie możesz ciągle uciekać? Zazwyczaj to nie problem miejsca, ale czegoś z czymś się sama nie możesz uporać. Nowe miejsce nie sprawi, że problem zniknie. Zawsze trzeba się liczyć z tym, że rutyna zawsze prędzej czy później nas dogoni. A naszym zadaniem jest umościć sobie jak najlpiej tą codzienność, żeby żyło się dobrze.

-A jeśli to zmiana sama w sobie jest celem? Co jeśli żywię się zmianą, potrzebuję jej jak powietrza? Nie wiem czy do końca przed czymś uciekam. Ja chyba czegoś szukam. I to samo poszukiwanie wprawia moje życie w ruch, działa jak koło napędowe.

-Ale niewielu w takiej gonitwie Ci może towarzyszyć, liczysz się z tym? Każdy potrzebuje poczucia przynależności, bliskości, wsparcia, no i stabilizacji. Co jeśli będziesz samotna?

-Przyjrzyj się swojej codzienności. Czy możesz bez zająknięcia przyznać, że nigdy nie czułaś się samotnie nawet wśród najbliższych? Samotna w swoim smutku, rozczarowaniu, niezadowoleniu? To uczucie trzeba oswoić. Odrobina samotności jest zdrowa.

-A co jeśli nigdy nie poczujesz, że nadszedł koniec szaleńczej gonitwy? Co wtedy?

– Ktoś mądry powiedział kiedyś, że Życie jest drogą. Może właśnie ten pęd do przygody, nowych doznań, pięknych miejsc i inspirujących ludzi to cel sam w sobie. Który układa się w jakąś całość dopiero wtedy, gdy spojrzy się na niego z perspektywy czasu. A jeśli nawet nie to czy wszystko musi mieć jakiś sens? Czy to też trzeba poddawać kalkulacji? Może liczy się ta intensywność doświadczeń, soczystość chwili kiedy czujesz wewnętrzną harmonię i spokój. Nawet jeśli trwa to tak krótką chwilę, warto to przeżyć. Namiastka samospełnienia i poczucia, że wysiłek drogi się opłacił.

– Prawdziwy Coelho po godzinach. Za dużo kołczingu się nasłuchałaś. Muszę spadać, hajs się sam nie zarobi.

– Ejj daj mi posiedzieć trochę w słońcu. Miło jest.

4 thoughts on “Złap mnie jeśli potrafisz

  1. To jest właśnie mój problem! Zawsze mi czegoś brakuje i czuje niedosyt. Gdyby ktoś mi dziś powiedział wybierz sobie dowolne miejsce na świecie i dowolne zajęcie, a Twoje marzenie się spełni i tak nie udzielę odpowiedz bo zwyczajnie nie wiem. Jeszcze kilka lat temu uważałam, że to całkiem odświeżające ciągle szukać czegoś innego, nowej perspektywy. Teraz zaczyna mnie to momentami przerażać. Jednocześnie zazdroszczę i współczuję stabilizacji tym zdecydowanym. Zazdroszczę spokoju, pewności, ale współczuję straconych szans i braku możliwości doświadczania wielu rzeczy, które są raczej zarezerwowane dla tych niespokojnych dusz. Może w tym wszystkim dobija mnie moje lenistwo? 🙂 Trochę się rozpisałam:-)
    Paula fajny tekst dający do myślenia. Krótki ale, mający dużo treści 🙂 Lubię Twój styl i co dziwne ze względu na moją wrodzoną przekorę i pieniactwo często się z Tobą zgadzam:-) Pozdrawiam 🙂

    Liked by 1 person

    1. Życie w tak dynamicznych czasach otwiera wiele możliwości, ale w nawale tego wszystkiego po prostu się gubimy. Poszukiwanie swojego miejsca na Ziemii nie jest problemem tylko częściowo wyborem życiowym, obietnicą złożoną sobie, że nie godzisz się na tracenie czasu na rzeczy, które zwyczajnie Cię nie ubogacają, uszczęśliwiają. Grunt, żeby żyć w harmonii ze sobą i nie robić niczego wbrew sobie. Motywacja i radzenie sobie z lenistwem to jedno, ale czasem, gdy przychodzi kryzys/gorszy okres potrzeba takiego wyłączenia się, cytując “have a day” – po prostu przejdź przez ten dzień i bądź dla siebie dobra, bardziej wyrozumiała. Cieszę się, że odnajdujesz się w moich tekstach, zawsze tak lżej na duszy, że jest ktoś kto przeżywa to samo. Powodzenia w tej burzliwej wędrówce 🙂

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s