#4 Towarzyski Kogel Mogel

Póki zima trzyma warto zaopatrzyć się w dobre zaplecze muzyczno-filmowo-książkowe. Co mogę polecić na długie wieczory pod kocem z herbatą? Sami zobaczcie.

Sing Street (2016) klik Wyobraźcie sobie grupę nastoletnich chłopaków, szkolnych niedorajdów w jednej z prywatnych szkół w Dublinie w latach 80. Główny bohater, nowy nabytek katolickiej szkoły chcąc uciec od problemów w domu i zaimponować dziewczynie – aspirującej modelce postanawia założyć zespół muzyczny. Film urzeka muzycznym tłem, inspirującą historią i powoduje uśmiech humorem sytuacyjnym.

sing-street

American Honey (2016) klik Charyzma, dziewczęcość, wolność – od pierwszej minuty seansu nie można oderwać wzroku od wręcz hipnotyzującej głównej bohaterki, w którą wciela się młodziutka  Sasha Lane. Historia opowiada historię 17-letniej dziewczyny pochodzącej z pół-patologicznej rodziny w jednym z mniej znaczących stanów Ameryki. Jej codzienność to walka o zapewnienie podstawowych warunków bytu swojemu przyrodniemu rodzeństwu i odpychanie odstręczających zalotów swojego ojczyma. Wszystko się zmienia, gdy na jej drodze pojawia się przystojny, wyzwolony Jack i jego ekipa młodych uciekinierów. Dziewczyna postanawia dołączyć do tej kolorowej ferajny i ich nomadycznego sposobu życia. Film pokazuje trudną rzeczywistość młodych Amerykanów żyjących na pograniczu prawa, ale w swojej świeżej i surowej formie jest miejsce też na przebłyski radosnych momentów i wolności, która wręcz upaja.

american-honey

Nocturnal Animals (2016) klik Zjawiskowa kreacja Amy Adams w thrillerze, w którym teraźniejszość przeplata się  ze światem fikcyjnym powieści napisanej przez jej byłego męża. Główna bohaterka to kobieta sukcesu, właścicielka galerii sztuki, która wiedzie pozornie idealne życie u boku przystojnego businessmana. Z rytmu tego poukładanego życia wybija ją przesyłka – książka napisana przez jej byłego męża. Jej treść na tyle wstrząsa bohaterką, że zaczyna się zastanawiać jaką wiadomość chciał jej przekazać tą powieścią. Mroczna, sterylna sceneria i makabryczna historia powieści, trzyma widza w ciągłym napięciu i pozostawia wiele znaków zapytania.

crbrhtoz5tr3ffr4o3exxx-970-80

Egipt: haram halal Piotr Ibrahim Kalwasiński Jeśli lubicie literaturę reportażu i jesteście głodni innej perspektywy tematu to jest dobra propozycja. Erudycja, konkretny, surowy język, dogłębny research – to jest definicja dobrej lektury. Sam autor jest związany z Egiptem od lat, ponieważ mieszka na stałe w Aleksandrii i jest muzułmaninem. W bardzo wnikliwy i dość krytyczny sposób opisuje otaczającą go rzeczywistość na tle społecznym i politycznym. Autor podkreśla, że tak samo kocha ten kraj jak go nienawidzi. Osobiście mogę powiedzieć, że mimo tego, że spędziłam trzy miesiące w Kairze to ta książka zawierała dla mnie sporo nowych informacji, bo ja odebrałam Egipt z zupełnie innej strony. I to właśnie chyba jest fascynujące, że w zależności od tego w jakim mieście, dzielnicy jesteś czy jakimi ludźmi się otaczasz to zbudujesz sobie zupełnie inny obraz tego kraju. Sam Kalwasiński pisał:

“Ciągle tego świata nie pojmuję. I nie lubię tych wszystkich mądrali i “specjalistów”, którzy oceniają Arabów, Żydów, Izrael, Iran i cały ten krwawiący, rozbabrany, szalony i fascynujący bliskowschodni pierdolnik, który w swoim szaleństwie jest niepojęty i wymyka się wszelkim definicjom.”

Kaleo to band islandzkiego pochodzenia, który muzycznie oscyluje głównie wokół garage punk, blues rock i indie rock. Mimo tego, że na rynku muzycznym istnieje dopiero od 2012r. to już zyskał sobie przychylność krytyków i fanów kawałkami typu Way down we go czy All the pretty girls. Mnie osobiście oczarowuje swoją elektryzującą gitarą basową i charakterystycznym niskim, głębokim wokalem frontmana klik

6080057

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s