5 typów osób, z którymi tracisz czas

Jesteś sumą 5 osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu. Na codzień spotykamy wielu ludzi, którzy zawsze zostawiają jakiś ślad na naszym życiu. Niektórzy zostają dłużej i to właśnie oni mają największy wkład w to jaką osobą finalnie się stajemy. Haczyk tkwi w tym, że często nawet sobie nie uświadamiamy jak bardzo mentalność, światopogląd, zwyczaje bliskich nam osób mogą nam wejść w krwioobieg i nas zmieniać. Jeśli otaczamy się ludźmi, którzy pomagają nam się rozwijać i akceptują nasze indywidualne wybory życiowe to pół biedy. Gorzej jeśli oddajemy stery osobie, która wpija się jak kleszcz i żywi naszą dobrą energią, motywacją i nie pozwala nam zrobić samodzielnie kroku. Może już najwyższy czas przyjrzeć się tym, z którymi spędzamy najwięcej czasu i zrobić krytyczne podsumowanie?

Aktor pierwszego planu

Osoba, która ma potrzebę procesować swoje wewnętrzne bolączki na zewnątrz i przeżywać je z innymi wokół. Ktoś kto czyni ze swojego życia teatr – wciela się w głównego bohatera, wokół którego toczy się prędka akcja i który jest głównym odniesieniem wszystkiego. Teatr jednej postaci, monodram, w którym występują wątki poboczne i bohaterowie drugoplanowi, ale ich użyteczność sprowadza się tylko do asystowania głównej postaci, uczestniczenia w jej rozgrywkach życiowych jako czynny świadek lub aktywne wsparcie. Gra toczy się dopóty dopóki nie zostaniesz wyeksploatowany w postaci widowni, która z biegiem czasu zaczyna ziewać obserwując po raz setny ten sam przebieg dramatu lub zostajesz tak mocno wchłonięty w grę, że zapominasz o równolegle toczącej się sztuce -swoim własnym życiu.

cary-grant-rosalind-russell-ralph-bellamy-actor-53370

Overdoer

To postać, która zawsze wszystko eskaluje do ponadprzeciętnych rozmiarów. Każda  drobna sytuacja nabiera soczystów kolorów i zamienia się w wartką opowieść pełną zwrotów akcji. To osoba, która balansuje zawsze na granicy ekstremalnych stanów emocjonalnych – gdy pojawia się smutek to zazwyczaj szybko przeobraża się to w rozpacz, a radość zastępuję  stan ekscytacji. Czy to przez fakt, że życie samo w sobie nie dostarcza dość silnych bodźców czy codzienność toczy się ślimaczym tempem, overdoer potrzebuje dodatkowych bodźców, żeby podkoloryzować sobie trochę rzeczywistość i nadać jej więcej wyrazistych tonów. Wydaje się to bardzo niewinne, ale na dłuższą metę wyczerpujące, żeby dotrzymać kroku tak niestabilnej emocjonalnie osobie i samemu pozostać przy zdrowych zmysłach.

pexels-photo-198747

Racjonalny Schematowiec

Wszystko dzieje się według planu. Nie ma miejsca na niespodzianki czy nieprzewidziane sytuacje. Każdy aspekt życia jest zaprojektowany z największą starannością i precyzją naukowca. Zazwyczaj ta postać to tytan pracy, który doszedł do pewnego momentu w życiu dzięki żelaznej dyscyplinie i ambicji. Nic co nie ma racjonalnych widoków na przyszłość czy przydatności samej w sobie nie wpasowuje się w jego ramy pojmowania dobrego i jakościowego życia. To osoba, która swoim ekstremalnym racjonalizmem i ogromną siłą perswazji potrafi zburzyć każde niewinne marzenie zamieniając je w mrzonkę. Często robi to w dobrej intencji, ale swoją siłą argumentacji nie pozwala na dryfowanie na nieznanych wodach i fantazjowaniu o spełnieniu “nieprzydatnego nikomu” marzenia. O ile taka osoba może często uratować nam skórę przed podjęciem brzemiennej w skutki decyzji to istnieje duże ryzyko, że zupełnie nieświadomie będzie podcinać nam też skrzydła.

startup-photos

Szpaner

Jest to osoba, która dzięki pracy nad sobą czy korzystniejszym prądom losu dostępuje życiowego awansu. Przykładowo, ktoś cierpiący na brak zainteresowania płci przeciwnej nagle zyskuje na atrakcyjności czy to dzięki charyzmie czy podrasowanemu charakterowi  lub nieudacznik życiowy dawno skreślony przez otoczenie nagle osiąga sukces. Wstępuje w niego gdzieś dawno zagubiona wiara w siebie, która w dość ekstremalnej formie może przeobrazić się w aroganckie podejście. Często taki osobnik ma tendencję do  przesady. Tak bardzo chce sobie udowodnić, że oto udało mu się przeskoczyć jakiś kompleks, że balansuje  swoim zachowaniem i podejściem na granicy dobrego smaku. Często nawet udaje mu się zrobić dobre pierwsze wrażenie, ale potem staje się jasne, że to tylko maska, która skrzętnie przykrywa pokłady zakompleksienia, które nadal w nim tkwią. Bo ten zakompleksiony nieborak dalej pokłada się cieniem na fali sukcesu i popularności. Dlatego cechuje go chorobliwa potrzeba bycia w centrum uwagi. Bardzo mocno szuka zapewnienia u innych, że jest ważny i nieustannie przegląda się w oczach innych.

pexels-photo-42415

Emocjonalny żebrak

To osoba, która rości sobie prawo do współczucia, bo spotkało ją coś złego w życiu. Nie musi to być nic wielkiego, ale na tyle emocjonalnie angażującego, że nie można przejść koło tego obojętnie. I osoba ta grą tą kartą współczucia przy każdej nadarzającej się okazji. Gdy nie układa się w życiu osobistym lub zawodowym zawsze gra rolę ofiary, której los poskąpił szczęścia. Jest jak narkoman na głodzie, który żywi się współczuciem i w ten pokrętny sp0sób usprawiedliwia swoje pasywne podejście do życia. Wystarczy, że powoła się na swoją smutną historię, żeby ktoś poklepał go po ramieniu czy uronił kilka łez, żeby ten emocjonalny żebrak poczuł się lepiej ze sobą. Bo przecież kogo tu winić jak nie zły los lub złych ludzi.

cuddly-toy-costume-disguised-easter-bunny

A czy Wy spotkaliście na swojej drodze takich ludzi? Kogo jeszcze moglibyście dodać do listy?

8 thoughts on “5 typów osób, z którymi tracisz czas

 1. Ciekawy post 🙂 Oprócz tego, że nie wiem do końca z jakiego powodu został otagowany “coachingiem”, to zgadzam się z jego treścią! Jeśli chodzi o mój typ osoby, z którą tracę czas, to jest to niewątpliwie osoba która potrzebuje fachowej pomocy psychologa i zamiast podjąć się takowej, obarcza mnie wszystkimi swoimi problemami, licząc, że pomogę jej w każdym przypadku podając złoty środek na wszystko z czym się zmaga. Tak samo ludzie, którzy mają zupełnie inne poglądy w ważnych życiowych kwestiach, będąc przy tym mało otwarci na inne światopoglądy, będąc przy tym aroganccy czy wręcz bezczelni – z takimi również nie lubię spędzać czasu. Na szczęście nie muszę – znajomych dobieram sobie sama, a że mam tendencje introwertyczne – samotność mi nie straszna, więc jak nikogo odpowiedniego w pobliżu nie ma, to spokojnie mogę pobyć sama ze sobą 😉

  Pozdrawiam Cię serdecznie, buziaki!

  Liked by 1 person

  1. Specjalistką od coachingu nie jestem, ale potraktowałam tematykę mojego postu jako coś co może posłużyć jako wskazówka w rozwoju osobistym, stąd skrót myślowy i tag (ale z tego co widzę to jest Twoja dziedzina i mogłabyś więcej na ten temat powiedzieć ;). To faktycznie ważne, żeby co jakiś czas rewidować swoje znajomości, bo często można tak nasiąknąć pewnymi negatywnymi nawykami danej osoby, że stają się one naszą integralną częścią. Ale finalnie to my mamy ostatnie słowo kim się otaczamy i jak spędzamy czas. Brawo za komentarz dotyczący przyjemności spędzania czasu sama ze sobą -dopiero ta samotność tak naprawdę daje nam realną szansę na poznanie siebie i swoich potrzeb.

   Również pozdrawiam ciepło 🙂

   Like

  1. Kudłaty Twoja szczerość mnie momentami załamuje….
   jeśli chciałeś odstraszyć wszystkie swoje potencjalne fanki i wielbicielki to Ci się udało…
   czy taki był właśnie Twój zamiar?
   ale uważam że typ 3 wyklucza się z innymi – to zupełnie inny typ osobowości.

   Liked by 1 person

 2. oj coś Kudłatkowi chyba zrobiło się przykro, bo nic nie skomentował…
  nie martw się Kudłatku, na pewno Ci mimo tego postu jakaś wierna fanka zostanie… 🙂

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s