#3 Towarzyski Kogel Mogel

Za oknem kllimat prawie arktyczny, doniesienia w większych miastach głoszą o wzroście poziomu zanieczyszczenia powietrza i zniechęcają do podjęcia jakiegokolwiek wzmożonego wysiłku fizycznego, żeby nie wyzionąć ducha. Może jest to czas, kiedy warto nadrobić zaległości filmowo-książkowo-muzyczne? Poniżej moja prywatna lista pozycji godnych uwagi. No to do dzieła!

 • “Siddhartha” Hermann Hesse Zacznijmy od nieco filozoficznej pozycji, której wartość bardziej opiera się na przesłaniu inspirowanym naukami buddyzmu, kulturze Indii i poszukiwaniu sensu życia razem z bohaterem niż rzeczywistej akcji. Dzieło należy do literatury z najwyższej półki, ale nie przytłacza ciężkim słownictwem, a raczej trafność doboru słów leży w ich prostocie. Książka to kopalnia inspirujących cytatów, do których się wraca jeszcze długo po przeczytaniu książki. Tytułowy Siddartha to młodzieniec od najmłodszych lat szkolony na bramina. Jednak szybko orientuje się, że nauki opasłych ksiąg czy spotkanie z Buddą Gautamą wcale nie rozwiewają dręczących go wątpliwości i postanawia szukać “oświecenia” podążając własną drogą.

“Życie nie ma sensu. Każdy człowiek posiada sens, który poprzez siebie wprowadza w życie. Tracimy czas pytając o sens życia, gdyż to my sami stanowimy odpowiedź”

 • “Miasto ślepców” Jose Saramaga  Historia ma miejsce w nienazwanym kraju i czasie, a opowiada o epidemii białej ślepoty, która w błyskawicznym tempie rozprzestrzenia się w społeczeństwie. Ze strachu przed tempem jej rozwoju, władze postanawiają umieścić “zakażonych” w szpitalu psychiatrycznym, żeby uchronić innych przed tym losem. Historia to swego rodzaju antyutopia, studium przypadku społeczeństwa, które dotknięte epidemią cofa się do swoich najgorszych, pierwotnych instynktów. Ślepcy zaczynają się dzielić na kilka grup, wśród których zaczyna zarysowywać się wyraźny podział na katów i ofiary. Narastające napięcie sprawia, iż  każdy dzień  zbliża bohaterów do wybuchu niezadowolenia i wywrócenia dotychczasowego ładu społecznego. Książka jest łatwa w odbiorze, autora cechuje styl pisania “a la” strumień świadomości przez co ma się wrażenie, że opowieść to raczej transkrypt jakiejś opowieści przekazywanej z ust do ust niż słowa pisanego.

pexels-photo-113776.jpeg

 • “Dziewczyna z pociągu” Paula Hawkins Pozycja na zimowe i chłodne wieczory dla tych złaknionych dobrego kryminału. Rachel to kobieta tkz. po przejściach, rozwódka z dużym problemem alkoholowym. Codziennie rano dojeżdża do pracy pociągiem, z którego obserwuje losy ludzi. Szczególnie bliskie staje jej się małżeństwo z kamienicy usytuowanej niedaleko torów, które stawia sobie jako wzór idealnej pary. Wszystko zmienia się wtedy, kiedy staje się świadkiem pewnej niecodziennej sceny i od tego czasu postanawia na własną rękę dociec prawdy. Tylko czy ma na to szansę mając reputację osoby, która ma zaniki pamięci spowodowane brakiem trzeźwości? Sami się przekonajcie!
 • “Paterson” (2016) film Jima Jarmusha. Główny bohater Paterson, w którego rolę wciela się Adam Driver znany z popularnego serialu Girls, prowadzi całkiem zwyczajne życie kierowcy autobusu w małym miasteczku, który w wolnych chwilach oddaje się pisaniu wierszy i rozmyślaniom o sensie życia. Reżyser przeprowadza nas przez codzienność bohatera ukazując dzień po dniu rutynę w pracy, odpoczynek po pracy w barze czy życiu codziennym u boku dziewczyny-marzycielki aspirującej do kariery piosenkarki country. Film doskonały w swej surowej prostocie przekazu, ale który udowadnia,  że to małe rzeczy składają się na to co nazywamy szczęściem, a samo życie to poezja (więcej o filmie tutaj: klik).

paterson

 • “Captain Fantastic” (2016) Film wydaje się być kontynuacją “Into the Wild”, gdyby tylko główny bohater przeżył i postanowił wcielić w życie swoje ideały. Wyobraźcie sobie wielodzietną rodzinę żyjącą w głuszy w całkowitym odizolowaniu od świata zewnętrznego, a to wszystko w imię wychowania dzieci z dala od konusmpcyjnej, ogłupiającej propagandy XXI wieku. Historia inspirująca, zabawna, która zaprasza do dyskusji na temat tego czy wychowywanie dzieci w takim odosobnieniu od społeczeństwa nie sprawi, że mimo wysokiej inteligencji, samodzielności i sile fizycznej nie będą w stanie się zaadaptować do życia w obecnym społeczeństwie i czy nie pozbawia się ich wyboru o decydowaniu o swoim losie? (klik).

captain-fantastic-movie-starring-viggo-mortensen

 • Lianne La Havas – piosenkarka soul, folk, R&B brytyjskiego pochodzenia, która zanim zaistniała na scenie muzycznej śpiewała w chórkach u Palomy Faith i współpracowała z muzykami nawjyższej klasy. Jej muzykę charakteryzuje piękny wokal i inpsirujące teksty. To zapada w ucho! (klik).

lianne-la-havas-what-you-dont-do

 • Tobias Jesso Jr. – wszechstronnie uzdolniony muzyk kanadyjskiego pochodzenia, który  m.in jest współautorem tekstów z najnowszej płyty Adele 25 “When we were young” czy “Lay me down“. Mimo, że przez pół życia grał na gitarze basowej to w swoim ostatnim albumie aranżuje utwory grą na fortepianie (na którym nauczył się grać w wielu 27 lat). Jego ciężka w brzmieniu, melancholijna nuta jest nasączona emocją, która nikogo nie pozostawia obojętnym. Jego najnowszy album Goon (2015) jest inspirowany osobistymi, trudnymi przeżyciami związanymi ze śmiertelną chorobą matki i bolesnym zerwaniem (klik).

large_croped_tobias-jesso-jr-la-gaite-lyrique-paris-2015

Mam nadzieję, że propozycje Wam się spodobają. A Wy możecie mi coś polecić ciekawego?

4 thoughts on “#3 Towarzyski Kogel Mogel

 1. Dziękuję za komentarz!
  Weszłam z ciekawości i widzę, że mamy całkiem podobne gusta:) Na pewno sięgnę po Hessego, zaczytywałam się kiedyś w jego starych wydaniach i całkiem niedawno myślałam, że czas do niego powrócić, dzięki Tobie wiem, że po coś świeżego! Na pewno filmowe pozycje też obczaję! Bless!

  Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s