Dahab – miejsce, które skradnie Ci serce

Dahab, małe miasteczko usytuowane na południowo-wschodnim wybrzeżu Półwyspu Synaj (80 km od  Sharm el-Sheikh), niegdyś będące beduińską wioską rybacką obecnie jest uważane za jedne z najbardziej pożądanych  destynacji dla miłośników nurkowania. Okolica nęci swoim pięknym krajobrazem: kombinacja Morza Czerwonego oraz pustynii Synaj sprawia, że Dahab jest w stanie usatysfakcjonować nawet najbardziej wymagającego turystę: windsurfing, scubadiving, wspinaczka czy safari na pustyni z Beduinami – to tylko ułamek tego co Dahab jest Ci w stanie zaoferować.

Trzydzieści lat temu Dahab był tylko małą, odosobnioną nadmorską wioską w głównej mierze zamieszkiwaną przez lokalną społeczność beduińską liczącą niewiele ponad 30 rodzin. Samowystarczalny styl życia głównie oparty na rybołóstwie i wypasaniu kóz nadawał rytm życia mieszkańców.

Ustronna lokalizacja, idyliczny wręcz krajobraz oraz niesamowita gościnność Beduinów sprawia, że Dahab dla wielu odwiedzających jest miłością od pierwszego wejrzenia. Ci, którzy początkowo przyjeżdżają z planem spędzenia tam kilku dni, zostają kilka miesięcy. Magia miejsca nie pozostawia nikogo obojętnym na jego urok.

mapa

Słowo dahab w arabskim oznacza złoto i najprawdopododbniej zawiera w sobie jakieś odniesienie do lokalizacji tego miasteczka – niegdyś złoto spłukiwane z pustynnych gór akumulowało się na równinie, która dała początek miastu. Niektórzy uważają też, że nazwa odnosi się raczej do koloru piasku Pustyni Synaj lub zabarwieniu nieba tuż po zachodzie słońca.

black-desert-590785_960_720

Moje osobiste wrażenia na temat tego miejsca nie różnią się zbytnio od wielu istniejących już pochlebnych opini. Jednym słowem Veni, vidi, vici i z pewnością jest to miejsce, które na stałe wpisuje się w listę destynacji, do których będę wracać. Dlaczego?

Wolność i beztroska w stylu hippie. Ten kto nie doświadczył prozy życia w Egipcie, możliwe, że nie odczuje tego z taką intesywnością, ale uwierzcie, że po miesiącu życia w Kairze tj. ukrywania się pod “przyzwoitym” ubraniem, nieustannego pilnowania się, żeby przypadkiem nie urazić czyichś uczuć religijnych sprawiło, że po dotarciu do Dahab poczułam się jak ryba w wodzie, która wreszcie może wypłynąć na szerokie wody. I faktycznie, Dahab skupia w sobie społeczność bakpackerów, hippisów, jednym słowem ludzi, którzy wolność cenią sobie jak nikt inny. Spacerując bulwarem można napotkać charakterystyczne kolorowe, pstrokate T-shirty czy plecione bransoletki z muliny, które uosabiają beztroski styl życia.

Morze Czerwone i rafa koralowa. Co przychodzi Wam do głowy, gdy pomyślicie o idealnym morzu? Krystalicznie czysta woda o lazurowym odcieniu? A gdyby dodać do tego jeszcze piękny świat podwodny, bogatą rafę koralową we wszystkich kolorach tęczy i zwięrzęta wodne na wyciągnięcie ręki? To właśnie znajdziecie w Dahab. Blue Hole uchodzi za najciekawszą destynację płetwonurków ze względu na swój niespotykany charakter – postać morskiej studni o głębokości 102 m i średnicy 60 m. Miejsce tak samo fascynujące, ale równocześnie niebezpieczne dla początkujących płetwonurków. Ale zawsze można skorzystać z opcji snorkelingu, która daje tyle samo przyjemności z odkrywania podwodnego raju, ale jest duża bezpieczniejsza.

belize_article_holchan_newlighthouse

Góra świętej Katarzyny. Szczyt górski położony w południowej części półwyspu Synaj w muhafazie Synaj Południowy (Protektorat Święta Katarzyna). Wznosi się na wysokość 2629 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Egiptu oraz Synaju. Miejsce jest na tyle magiczne, jako że zawiera ważny religijny pierwiastek dla chrześcijan, muzułmanów i żydów. Zwykło się wierzyć, że to właśnie tutaj Mojżesz otrzymał od Boga 10 przykazań, i w którym rozkwitło wczesne chrześcijaństwo. U podnóża góry znajduje się klasztor Świętej Katarzyny, wpisany w 2002 na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dla tych, których jeszcze nie przekonałam tym wstępem, na pewno przekona walor krajobrazu. Mówi się, że wschód słońca oglądany ze szczytu jest przeżyciem wręcz mistycznym (może też dlatego, że zalecenie mówi o wypaleniu haszyszu na szczycie, żeby spotęgować doświadczenie 😉 ). To trzeba zobaczyć na własne oczy i przeżyć.

stcatherine-monastry-mountsinai-3

Beduińska gościnność. Nie jest to tylko wyświechtane wyrażenie bez pokrycia. Beduini to naprawdę otwarci i życzliwi ludzie, którzy sprawiają, że czujesz się u nich jak w domu. Ciepłe wieczory spędzone w kuckach na puszystych, ręcznie zdobionych poduchach popijając beduińską przesłodką herbatę i zajadając mięsiwo rękoma (bo kto potrzebuje sztućców skoro wszystko tak dobrze zmakuje) to jedno z lepszych doświadczeń jakie dane było mi przeżyć.

IMG-20161010-WA0026.jpg

Medytacja i spokój.  Jeśli potrzebujesz miejsca, w którym  możesz uciec od zgiełku i pośpiechu miasta i zwyczajnie się wyłączyć od codziennego życia, Dahab jest idealnym rozwiązaniem. Piękny krajobraz, życzliwi ludzie wokół i czas, który zdaje się, ze płynie wolniej sprawia, że czujesz się naprawdę jak w niebie. A gdy dodać do tego przystępne ceny i mało komercyjny charakter to nie ma już niczego co może odwieść Cię od pomysłu odwiedzenia tego miejsca.

img-20161006-wa0010img-20161011-wa0024dahab_7663

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s