W krainie minaretów czyli przewodnik po tureckiej codzienności. Część 2.

Turcja to kopalnia praktycznych i często zaskakujących rozwiązań ułatwiających codzienne życie, królestwo imitacji i podróbek oraz sieć skomplikowanych społecznych konwencji. Co jeszcze może Was tam zaskoczyć? Zapraszam!

Cola Turka. Turecka skłonność do nacjonalizmu przejawia się też w najbardziej trywialnych aspektach. Turcy są tak bardzo przywiązani do swoich produktów, że nawet tak rozpoznawalny napój świata jak Coca Cola postanowili trochę udomowić i stworzyć jego kopię – w lokalnej wersji Cola Turka. Smak bardzo zbliżony do oryginału, ale jednak to nie to samo! Mnie najbardziej rozbawiła seria spotów reklamowych z udziałem zagranicznych gwiazd, które miały rozpromować produkt i przemycić szczyptę kultury tureckiej na obcy grunt – klik.

download.jpg

Depilacja. Turczynki są mistrzyniami w tym temacie. Wchodząc do pierwszego lepszego fryzjera mamy zestaw usług mówiąc kolokwialnie “od stóp do głów” w bardzo przystępnej cenie. Mnie osobiście fascynuje mnogość sposobów na uporanie się z tym aspektem estetycznym takich jak regulowanie brwi za pomocą (sic!) nitki (klik) lub funkcjonalność przyrządów do usuwania niechcianego owłosienia na twarzy (patrz poniżej).

Gesty. Jak w każdym kraju Turcy mają zestaw swoich gestów, które ułatwiają komunikację. Przykładowo, gdy chcemy komuś odpowiedzieć przecząco na pytanie lub stwierdzenie, odchylamy głowę do tyłu równocześnie cmokając. Warto wystrzegać się też popularnego polskiego gestu “figi z makiem”, która na tureckim gruncie oznacza tyle co środkowy palec.

Kolay gelsin [kolaj gelsin] Istnieje pewne powiedzenie, które często używane jest w kontekście relacji klient-sprzedawca jako wyraz uprzejmości i życzliwości. Oznacza ono w wolnym tłumaczeniu – Niech Ci się dobrze [łatwo] biznes kręci i powodzi. Zazwyczaj mówi się je na do widzenia.

Mangal i Luna Park. W Turcji popularnym sposobem spędzania wolnego czasu w gronie rodzinnym jest organizacja grilla czyli mangal. W razie braku prywatnego ogródka zawsze jest możliwość wybrania się do pobliskiego parku, gdzie zwykle można zastać zestaw stolików i ław. Ale jaka to biesiada! Wszelkie rodzaje mięsiwa (oprócz wieprzowiny oczywiście), sałatki, pieczywa i oczywiście nieodłączny dodatek – herbata (lub w wersji mniej muzułmańskiej lokalna wersja wódki – raki). Tak naprawdę mangal może odbyć się wszędzie, byle znaleźć kawałek zielonego trawnika. Zazwyczaj w pobliżu znajduje się też park rozrywki, gdzie rodziny mogą oddać się wspólnej zabawie.

20160728_16193420160728_16433920160728_170256

Spoty reklamowe. Oglądając filmy lub seriale w tureckiej telewizji trzeba uzbroić się w cierpliwość. Dlaczego? Bo średnia przerwa na reklamy waha się od 30 do 40 min! Jest to idealne rozwiązanie dla gospodyń domowych, które w tak długiej przerwie mogą nadrobić zaległości w obowiązkach domowych.

Söz. Przebieg związku w Turcji ma coś z rytuału. Jest parę kamieni milowych, które prowadzą do szczęśliwego finału – ślubu. Pierwszym przypięczetowaniem powagi związku jest tkz. söz – obietnica zamążpójścia. Rodziny ze strony chłopaka i dziewczyny spotykają się razem, by się lepiej poznać i wtedy to chłopiec prosi o rękę rodziców dziewczyny. A niewiasta chcąc udowodnić, że jest dobrym materiałem na żonę przygotowuje gościom tradycyjną kawę turecką.

Toaleta “na narciarza”. Kwestia dość drażliwa dla pań. Toaleta w mało europejskim stylu – ot, dziura w ziemii i miejsce na oparcie stóp. Nie jest to regułą, ale dość często spotykany fenomen. Z biologicznego punktu widzenia pozycja jak najbadziej sprzyjająca wypróżnieniu.

download (3).jpg

Witanie się. W Turcji przywiązuje się ogromną wagę do okazywania szacunku w stosunku do osób starszych w rodzinie. Dlatego witając się przykładowo z babcią wykonuje się odpowiedni gest – całuje się dłoń osoby witanej i przykłada do czoła w tym samym czasie się schylając. Często można się też spotkać z tym w kontekście spotkań z obcymi osobami.

 

One thought on “W krainie minaretów czyli przewodnik po tureckiej codzienności. Część 2.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s