#1 Towarzyski Kogel Mogel

Często sama przekopuję się przez Internet, żeby znaleźć jakiś ciekawy film na wieczór czy dobrą książkę. Pomyślałam, że równie dobrze mogę się z Wami podzielić moimi literackimi, muzycznymi i ogólnokulturowymi odkryciami. Będzie to taki cykl mniej lub bardziej regularnych wpisów opatrzonych taką to etykietą “Towarzyski Kogel Mogel”. I tak, będzie to taki miszmasz moich aktualnych ulubionych cytatów, blogów, książek, filmów, artystów. No to do dzieła, zaczynajmy!

 • Moje odkrycie muzyczne. Jack Garratt, Brytyjczyk. Rocznik ’91. Wybitnie utalentowana bestia. Gra indie pop, trip hop, electronica. Wiem, mi też za wiele nie mówiły te gatunki (jako, że dopiero wchodzę w świat muzyki elektronicznej), ale za to muzyka jest dopracowana do perfekcji. Piękne teksty i ten klimatyczny beat. W tym roku w lutym wyszedł jego debiutancki album: Phase. Ja odtwarzam non-stop Breathe life i Worry. Sami zobaczcie: tutaj.
 • Kolejny artysta to Paolo Nutini, Szkot, lat 29. Ten tutaj to już “stary wyjadacz”(na scenie muzycznej obecny od 2005), laureat licznych konkursów w Wielkiej Brytanii. Gra soul rock, blues, folk. Jego ciemna, głęboka barwa głosu jest wprost stworzona do śpiewania bluesa. Bardzo mi przypadła do gustu jego najnowsza płyta Caustic Love z 2014 roku (dużo dojrzalsza od poprzednich). Jeśli nie muzyka to na pewno uroda i styl a la James Dean Was oczarują. Próbka: klik.
 • Kolejny typ to uroczy duet Oh Wonder. Czarują swoją idealną synchronizacją wokalną w kawałkach R&B i alt-pop. Klipy mają swój urok, przyjemnie się na nich patrzy i słucha. Ciekawi? klik.
 • Teraz przejdźmy do filmów. Lobster z 2015 roku (film). Laureat konkursów w Cannes, Europejskiej Nagrody Filmowej i BIFA. To ten rodzaj filmu, który jest uwikłany w skomplikowaną pajęczynę metafor i jego interpretacja zależy tylko od nas. Ale do rzeczy: wyobraźcie sobie świat, w którym ludzie egzystują tylko w parach. Gdy zabraknie Twojego partnera, zostajesz wysłany do ośrodka, w którym zostajesz postawiony przed zadaniem znalezienia “drugiej połówki” w 45 dni. Jeśli Ci się nie powiedzie, zostajesz przemieniony w zwierzę. Uroczy duet Collina Farrela i zjawiskowej Rachel Weisz. To trzeba zobaczyć!

THE LOBSTER. Photo Despina Spyrou L_05703-0-2000-0-1125-crop.jpg

 • Jeśli macie ochotę obejrzeć coś “lekkiego”, ale jednocześnie niepozbawionego sensownej fabuły i ciekawej puenty to polecam film “Jak to robią single” (klik) z Dakotą Johnson w roli głównej (tak ,to ta od “50 twarzy Grey’a grrr). Ja osobiście podeszłam do filmu z dużą rezerwą, spodziewałam sie czegoś w stylu odmóżdżającego “American Pie”, ale było duże pozytywne zaskoczenie! Film o poszukiwaniu tożsamości oraz tego czy i dlaczego potrzebujemy tej “drugiej połówki”.

1447950340

 • Na koniec książka z mistyczną mgiełką: “Czterdzieści zasad miłości”. Autorka to turecka powieściopisarka i feministka, Elif Shafak. Wyobraźcie sobie rozczarowaną życiem gospodynię domową w średnim wieku, w której ręce do recenzji trafia dzieło o trzynastowiecznym perskim poecie. Książka na tyle wstrząsa bohaterką, że postanawia napisać do jej autora. Świat teraźniejszy przenika się ze światem XIII wiecznych mistyków sufi. Co wyniknie z tego połączenia? Przedstawiam garść cytatów:

“Przeznaczenie nie oznacza, że twoje życie zostało ostatecznie przesądzone. A zatem pozostawianie wszystkiego losowi i brak uczestnictwa w muzyce wszechświata świadczy o czystej ignorancji. Twoje przeznaczenie to poziom, na którym odgrywasz swoją melodię. Możesz nie zmieniać samego instrumentu, ale to jak grasz, zależy wyłącznie od Ciebie”.

“Spędziłam większość życia żałując rzeczy, których nie udało mi się zrobić, i teraz nie widzę nic złego w tym, by dla odmiany zrobić coś, czego będę żałować”.

Dajcie znać czy się podobało i czy chcecie więcej 😉

4 thoughts on “#1 Towarzyski Kogel Mogel

 1. Hej, zaciekawił mnie ten film. Chyba go obejrzę 😉 Bardzo fajnie, że się podzieliłaś. Ciągle szukam jakichś nowych smaczków czy to w muzyce czy to w kinematografii czy w literaturze.

  Liked by 1 person

 2. “40 zasad miłości” to moja ulubiona ksiazka ever.polecam inne książki tej autorki- są magiczne i skłaniają do refleksji. Polecam “Bekarta ze Stambułu”. W Polsce ukazała sie teraz jej książka o wybitnym tureckim architekcie Sinanie (nie pamiętam tytułu).Na pewno przeczytam w lipcu.

  Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s