8 miejsc w Lizbonie, o których nie przeczytasz w przewodniku

Planując podróż w nowe miejsce zazwyczaj jesteśmy ograniczeni czasowo, dlatego dokładamy wszelkich starań, żeby zakosztować zwiedzania w wersji “w pigułce” –  jak najwięcej samej esencji miejsca, jego uroków nie tylko tych wypielęgnowanych dla oczu turysty, ale też tych zwyczajnych-niezwyczajnych, gdzie bije prawdziwe serce miasta.

Z mojego doświadczenia wynika, że najbardziej wiarygodną informację można uzyskać od lokalnych mieszkańców – i tutaj zachęcam do takich form podróżowania jak  Couchsurfing (platforma, przez którą lokalni mieszkańcy udostępniają swoją przysłowiową kanapę lub też czas, żeby pokazać miasto/wybrać się na piwo) oraz zwiedzania razem z city tour pod nazwą Free Walking Tours (przewodnikami są też lokalsi i obowiązuje zasada “co łaska”). Ostatnio natknęłam się też na ciekawą stronę, która gromadzi miejsca polecane przez samych mieszkańców. Warto na nią zajrzeć: Like a Local Guide.

Pozwólcie, że zaprezentuje Wam 8 TOP niekomercyjnych miejsc, gdzie można poczuć prawdziwą bohemę [niektóre miejsca pomogły mi odkryć  towarzyszki mojej portugalskiej przygody – Karolina i Pati dzięki!]

A więc do dzieła:

  1. Teatro da Garagem: jest to mały teatr na wzgórzu przy zamku św. Jerzego, który skrywa prawdziwą perełkę! Jest nią mała kawiarnia, której wielkie okna wychodzą na przepiękną panoramę miasta. Wystrój bardzo oryginalny, sprawia wrażenie trochę starej graciarni, która przygarnie każdą rzecz, która w normalnym świecie nie znalazłaby już zastosowania. Bywając tam napotykałam pisarzy, aktorów szukających inspiracji i wyciszenia lub po prostu tych, którzy chcieli się rozkoszować spokojem i pięknym widokiem przy szklance lemoniady.

    Gdzie: dzielnica Graca, Costa do Castelo, 75, Lisboa

  2. Casa Independente: pub/miejsce spotkań znajdujące się w starej kamienicy przy placu Largo Intendente – zaskakującym jest sam rozkład miejsca, bo jest to  normalne mieszkanie z dużym tarasem. Zupełnie jakby się wpadało na imprezę do przyjaciół. Idealne, żeby posiedzieć wieczorem ze znajomymi lub przyjść na koncert. Ciekawostką jest historia dzielnicy, która przez ostatnie lata próbuje się zrehabilitować po niechlubnym okresie bycia zagłębiem dealerów narkotyków, pań oferujących swe usługi pod osłoną nocy i ogólnie szemranego towarzystwa. Jak to zazwyczaj bywa, dzielnica ta obecnie kwitnie kulturalnie (jako, że jest gospodarzem wielu wydarzeń muzycznych i artystycznych) i zyskuje miano miejsca bardzo kultowego/hipsterskiego.

          Gdzie: Largo Intendente Pina Manique, 45,Mouraria, Lisboa

3. Damas: restauracja/bar. Ceny są bardzo przystępne, a codzienne menu obfituje w ciekawe lokalne propozycje dań. Oprócz tego miejsce oferuje różne wydarzenia kulturalne.

Gdzie: Rua da Voz do Operário, 60, Graça, Lisboa

4. Clube Ferroviaro – idealne miejsce na piątkowy wieczór ze znajomymi. Clube to ogromna przestrzeń, w której mieści się kilka barów, dwa parkiety taneczne i ogromny taras na świeżym powietrzu wychodzący na rzekę Tag. Szczególnie polecam tu wieczorki kizomby, robi się wtedy naprawdę gorąco 🙂

Gdzie:  Rua de Santa-Apolónia nº59 Lisboa

clube ferroviaro.PNG

6. CachimBar – jeden z lepszych sheesha barów, w jakich byłam! Jest niewielki, ale to zdecydowanie miejsce z duszą. Właściciel Miguel to istny magik: potrafi wyczarować naprawdę egzotyczne smaki sziszy, a co najważniejsze często zmienia rodzaj tabaki podczas palenia, żeby zapewnić jak najlepszą jakość. Do tego dostajemy snacki całkiem za darmo. Bo Miguel to prawdziwy gospodarz 🙂

Gdzie: Costa do Castelo, 22, Castelo, Lisboa

7. Anos60 – propozycja dla tych, którzy pragną zakosztować prawdziwej bohemy, muzyki na żywo i towarzystwa mocno artystycznego. Miejsce zlokalizowane jest w jednej z najstarszych dzielnic Lizbony, Mouraria, która była świadkiem narodzin wielu artystów fadista (przechadzając się uliczkami, na niektórych kamienicach można dojrzeć podobizny tych artystów). Sam bar może pochwalić się długą historią, gdyż został otworzony w latach dziewięćdziesiątych, gromadził elitę intelektualną miasta, która spotykała się, by porozmawiać o bieżącej polityce, życiu przy rytmach brazylijskiej lub portugalskiej muzyki na żywo. Obecnie można tutaj spotkać wiele “artystycznych dusz”: impreza często “wychodzi” na ulicę, gdzie ludzie grają na gitarach, śpiewają, tańczą, rozmawiają w tumanach “artystycznego” dymu (if you know what I mean 😉 ) Więcej o historii tego miejsca tu: Anos60.

Gdzie: Largo do Terreirinho, 21, Mouraria, Lisboa

8. Bar Park – idealne miejsce dla zwolenników nightlife i atmosfery klubowej. Już sama lokalizacja jest intrygująca, ponieważ znajduje się na dachu budynku pełniącego funkcję garażu… Jest to bar na świeżym powietrzu z piękną panoramą wychodzącą na rzekę i most. Jest gdzie usiąść przy drinku i potańczyć przy rytmach muzyki DJ’a.

Gdzie: Calçada do Combro, 58, Lisboa

bar park.PNG

2 thoughts on “8 miejsc w Lizbonie, o których nie przeczytasz w przewodniku

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s